2024 Oklahoma House of Representatives Primary Results
All 101 seats of the state's lower legislative chamber are up this year.
The Democratic and Republican primaries occurred today in Oklahoma to select candidates for the November general election. That included the races for all 101 seats of the State House of Representatives for regular two-year terms.
The Oklahoma House of Representatives currently features 81 Republicans and 20 Democrats. 87 incumbents ran for re-nomination today - with open seat contests in Districts 12, 15, 20, 22, 23, 50, 53, 60, 67, 68, 72, 73, 88, and 90. A candidate must achieve a 50%+1 majority to receive their party’s nomination. Otherwise, the top two finishers will advance to an August 27 runoff.
For District 1:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Eddy Dempsey won the Republican primary unopposed.
For District 2:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Jim Olsen won the Republican primary with 58.2% against E.O. Smith with 41.8%. 3,324 votes counted.
For District 3:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Rick West won the Republican primary unopposed.
For District 4:
Christopher Wier won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Bob Culver won the Republican primary unopposed.
For District 5:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Josh West won the Republican primary unopposed.
For District 6:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Rusty Cornwell won the Republican primary unopposed.
For District 7:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Steve Bashore won the Republican primary unopposed.
For District 8:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Tom Gann won the Republican primary unopposed.
For District 9:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Mark Lepak won the Republican primary unopposed.
For District 10:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Judd Strom won the Republican primary with 64.1% against Chad McCarthy with 35.9%. 4,001 votes counted.
For District 11:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent John Kane won the Republican primary unopposed.
For District 12:
Crystal LaGrone won the Democratic primary unopposed.
Mark Chapman won the Republican primary unopposed.
For District 13:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Neil Hays won the Republican primary with 78.8% against Jarod Mendenhall with 21.2%. 1,956 votes counted.
For District 14:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Chris Sneed won the Republican primary unopposed.
For District 15:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Tim Turner won the Republican primary with 52.6% against Paul Palmer with 25.8%, Spring Morrow with 13.4%, Gail Jackson with 4.1%, and Casey Johnson with 4.1%. 3,583 votes counted.
For District 16:
Rosie Lynch won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Scott Fetgatter won the Republican primary unopposed.
For District 17:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Jim Grego won the Republican primary unopposed.
For District 18:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent David Smith won the Republican primary unopposed.
For District 19:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Justin Humphrey won the Republican primary unopposed.
For District 20:
Mitchell Jacob won the Democratic primary unopposed.
Mike Whaley and Jonathan Wilk will advance to a runoff in the Republican primary with 28.9% and 28.5% against Alivia Snow with 21.0%, Mike Fullerton with 16.1%, and Lonnie Burns with 5.5%. 4,323 votes counted.
For District 21:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Cody Maynard won the Republican primary unopposed.
For District 22:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Ryan Eaves won the Republican primary with 62.0% against Troy Golden with 38.0%. 3,760 votes counted.
For District 23:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Derrick Hildebrant won the Republican primary with 71.9% against Connor Whitham with 28.1%. 1,781 votes counted.
For District 24:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Chris Banning won the Republican primary unopposed.
For District 25:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Ronny Johns won the Republican primary with 72.7% against Robert Burch with 27.3%. 3,411 votes counted.
For District 26:
Kerri Keck won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Dell Kerbs won the Republican primary unopposed.
For District 27:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Danny Sterling won the Republican primary unopposed.
For District 28:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Danny Williams won the Republican primary with 62.1% against Darlene Wallace with 37.9%. 3,211 votes counted.
For District 29:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Kyle Hilbert won the Republican primary unopposed.
For District 30:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Mark Lawson won the Republican primary unopposed.
For District 31:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Collin Duel won the Republican primary unopposed.
For District 32:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Jim Shaw and incumbent Kevin Wallace will advance to a runoff in the Republican primary with 45.9% and 41.8% against Jason Shilling with 12.4%. 5,116 votes counted.
For District 33:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Molly Jenkins won the Republican primary with 60.4% against incumbent John Talley with 39.6%. 4,090 votes counted.
For District 34:
Incumbent Trish Ranson won the Democratic primary unopposed.
Andrew Muchmore won the Republican primary unopposed.
For District 35:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Ty Burns won the Republican primary unopposed.
For District 36:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent John George won the Republican primary unopposed.
For District 37:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Ken Luttrell won the Republican primary unopposed.
For District 38:
Doyle Lewis won the Democratic primary unopposed.
Incumbent John Pfeiffer won the Republican primary with 71.1% against Marven Goodman with 28.9%. 4,050 votes counted.
For District 39:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Erick Harris won the Republican primary unopposed.
For District 40:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Chad Caldwell won the Republican primary unopposed.
For District 41:
Mike Bockus won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Denise Hader won the Republican primary with 57.6% against Shea Bracken with 42.4%. 3,102 votes counted.
For District 42:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Cynthia Roe won the Republican primary with 53.5% against Matthew Huggans with 34.2% and Tony Bowen with 12.2%. 3,850 votes counted.
For District 43:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Jay Steagall won the Republican primary with 67.9% against Shelli Selby with 32.1%. 2,694 votes counted.
For District 44:
Incumbent Jared Deck won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 45:
Incumbent Annie Menz won the Democratic primary unopposed.
Matt Watson won the Republican primary unopposed.
For District 46:
Incumbent Jacob Rosecrants won the Democratic primary unopposed.
Alexander Torvi won the Republican primary unopposed.
For District 47:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Brian Hill won the Republican primary unopposed.
For District 48:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Tammy Townley won the Republican primary with 60.7% against April Brown with 39.3%. 3,695 votes counted.
For District 49:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Josh Cantrell won the Republican primary unopposed.
For District 50:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Stacy Adams and Andrew Aldridge will advance to a runoff in the Republican primary with 42.5% and 31.9% against Clayton Pickard with 19.1% and Jayce Miller with 6.5%. 4,757 votes counted.
For District 51:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Brad Boles won the Republican primary unopposed.
For District 52:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Gerrid Kendrix won the Republican primary unopposed.
For District 53:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Jason Blair and Nick Pokorny will advance to a runoff in the Republican primary with 33.3% and 32.4% against Heather Boss with 17.4% and Kathren Stehno with 17.0%. 2,887 votes counted.
For District 54:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Kevin West won the Republican primary unopposed.
For District 55:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Nick Archer won the Republican primary unopposed.
For District 56:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Dick Lowe won the Republican primary unopposed.
For District 57:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Anthony Moore won the Republican primary unopposed.
For District 58:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Carl Newton won the Republican primary with 79.9% against Kannin Koehn with 20.1%. 5,469 votes counted.
For District 59:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Mike Dobrinski won the Republican primary unopposed.
For District 60:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Mike Kelley and Ron Lynch will advance to a runoff in the the Republican primary with 41.7% and 21.9% against Toni Pratt Reid with 18.5% and Jason Warner with 18.0%. 3,043 votes counted.
For District 61:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Kenton Patzkowsky won the Republican primary unopposed.
For District 62:
Allison Offield won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Daniel Pae won the Republican primary unopposed.
For District 63:
Shykira Smith won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Trey Caldwell won the Republican primary unopposed.
For District 64:
Tom Sutherlin won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Rande Worthen won the Republican primary unopposed.
For District 65:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Toni Hasenbeck won the Republican primary with 59.9% against William Ratley with 40.1%. 2,500 votes counted.
For District 66:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Clay Staires won the Republican primary unopposed.
For District 67:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Rob Hall won the Republican primary with 50.7% against Ryan Myers with 33.0%, Kane Smith with 11.8%, and Bowden McElroy with 4.5%. 2,867 votes counted.
For District 68:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Mike Lay won the Republican primary with 53.0% against Jonathan Grable with 47.0%. 2,011 votes counted.
For District 69:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Mark Tedford won the Republican primary unopposed.
For District 70:
Incumbent Suzanne Schreiber won the Democratic primary unopposed.
Brad Banks won the Republican primary unopposed.
For District 71:
Incumbent Amanda Swope won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 72:
Michelle McCane won the Democratic primary with 72.6% against Adam Martin with 27.4%. 1,086 votes counted.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 73:
Ron Stewart won the Democratic primary with 52.8% against Darrell Knox with 47.2%. 2,502 votes counted.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 74:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Mark Vancuren won the Republican primary unopposed.
For District 75:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent T.J. Marti won the Republican primary unopposed.
For District 76:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Ross Ford won the Republican primary unopposed.
For District 77:
Incumbent John Waldron won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 78:
Incumbent Meloyde Blancett won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 79:
Incumbent Melissa Provenzano won the Democratic primary unopposed.
Paul Hassink won the Republican primary with 73.8% against Jenifer Stevens with 26.2%. 1,635 votes counted.
For District 80:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Stan May won the Republican primary unopposed.
For District 81:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Mike Osburn won the Republican primary unopposed.
For District 82:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Nicole Miller won the Republican primary unopposed.
For District 83:
Jimmy Lawson won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Eric Roberts won the Republican primary unopposed.
For District 84:
Jeremy Lamb won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Tammy West won the Republican primary unopposed.
For District 85:
Incumbent Cyndi Munson won the Democratic primary unopposed.
David Hooten won the Republican primary unopposed.
For District 86:
Anne Fite won the Democratic primary unopposed.
Incumbent David Hardin won the Republican primary unopposed.
For District 87:
Incumbent Ellyn Hefner won the Democratic primary unopposed.
Dave Schnittger won the Republican primary unopposed.
For District 88:
Ellen Pogemiller won the Democratic primary with 53.6% against Nicole Maldonado with 30.8% and Paula Sophia with 15.7%. 2,695 votes counted.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 89:
Incumbent Arturo Alonso won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 90:
Nana Dankwa won the Democratic primary unopposed.
Emily Gise won the Republican primary with 53.6% against Matt Echols with 46.4%. 1,622 votes counted.
For District 91:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Chris Kannady won the Republican primary with 83.0% against Bruce Fleming with 17.0%. 3,293 votes counted.
For District 92:
Incumbent Forrest Bennett won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 93:
Incumbent Mickey Dollens won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 94:
Incumbent Andy Fugate won the Democratic primary unopposed.
Suzanne Jobe won the Republican primary unopposed.
For District 95:
Tegan Malone won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Max Wolfley won the Republican primary with 82.3% against Alexander Yoder with 17.7%. 1,834 votes counted.
For District 96:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Preston Stinson won the Republican primary with 58.7% against Steve Herburger with 41.3%. 2,574 votes counted.
For District 97:
Incumbent Jason Lowe won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 98:
Cathy Smythe won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Dean Davis and Gabe Woolley will advance to a runoff in the Republican primary with 42.4% and 42.4% against J. David Taylor with 15.2%. 2,148 votes counted. Notably, only 1 vote separates Davis and Woolley in the unofficial election results.
For District 99:
Incumbent Ajay Pittman won the Democratic primary with 53.5% against Brittane Grant with 46.5%. 2,468 votes counted.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 100:
Chaunté Gilmore won the Democratic primary with 70.5% against Cyndi Parish with 29.5%. 1,473 votes counted.
Incumbent Marilyn Stark won the Republican primary with 70.7% against Johnny Hargis with 29.3%. 1,817 votes counted.
For District 101:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Robert Manger won the Republican primary with 52.2% against Jonathan Hewitt with 47.8%. 2,527 votes counted.
The general election for all 101 seats in the Oklahoma House of Representatives will occur on Tuesday, November 5.