2024 Oregon House of Representatives Primary Results
All 60 seats of the state's lower legislative chamber are up this year.
The Democratic and Republican primaries occurred today in Oregon to select candidates for the November general election. That included the races for all 60 seats in the State House of Representatives for regular two-year terms.
The Oregon House of Representatives currently features 35 Democrats and 25 Republicans. 53 incumbents ran for re-nomination today - with open seat contests in Districts 4, 8, 16, 31, 33, 39, and 46. It only takes a plurality of the vote for a candidate to receive their party’s nomination.
For District 1:
Bret Cecil won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Court Boice won the Republican primary unopposed.
For District 2:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Virgle Osborne won the Republican primary unopposed.
For District 3:
Mark Seligman won the Democratic primary with 61.1% against Dustin Watkins with 36.5%. 3,982 votes counted.
Incumbent Dwayne Yunker won the Republican primary unopposed.
For District 4:
Richard Chasm won the Democratic primary unopposed.
Alek Skarlatos won the Republican primary unopposed.
For District 5:
Incumbent Pam Marsh won the Democratic primary unopposed.
Katherine Green won the Republican primary with 63.3% against Sandra Abercrombie with 35.4%. 4,817 votes counted.
For District 6:
Lilia Caballero won the Democratic primary with 90.9% against John Holm with 8.0%. 4,350 votes counted.
Incumbent Kim Wallan won the Republican primary unopposed.
For District 7:
Incumbent John Lively won the Democratic primary with 86.6% against Ryan Rhoads with 12.6%. 5,559 votes counted.
Cory Burket won the Republican primary unopposed.
For District 8:
Lisa Fragela won the Democratic primary with 72.4% against Doyle Canning with 27.6%. 12,461 votes counted.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 9:
Erik Schuttpelz won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Boomer Wright won the Republican primary unopposed.
For District 10:
Incumbent David Gomberg won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 11:
Nina Brenner won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Jami Cate won the Republican primary unopposed.
For District 12:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Darin Harbick won the Republican primary with 82.5% against incumbent Charlie Conrad with 17.2%. 8,026 votes counted.
For District 13:
Incumbent Nancy Nathanson won the Democratic primary unopposed.
Timothy Sutherland won the Republican primary unopposed.
For District 14:
Incumbent Julie Fahey won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 15:
Terrence Virnig won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Shelly Boshart Davis won the Republican primary unopposed.
For District 16:
Sarah McDonald won the Democratic primary with 50.8% against Sami Al-Abdrabbuh with 49.0%. 9,985 votes counted.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 17:
David Beem won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Ed Diehl won the Republican primary unopposed.
For District 18:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Rick Lewis won the Republican primary unopposed.
For District 19:
Incumbent Tom Andersen won the Democratic primary unopposed.
David Brown won the Republican primary unopposed.
For District 20:
Incumbent Paul Evans won the Democratic primary unopposed.
Kevin Chambers won the Republican primary unopposed.
For District 21:
Virginia Stapleton won the Democratic primary with 77.9% against Keith Haxton with 21.3%. 4,325 votes counted.
Incumbent Kevin Mannix won the Republican primary unopposed.
For District 22:
Lesly Munoz won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Tracy Cramer won the Republican primary unopposed.
For District 23:
Kriss Wright won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Anna Scharf won the Republican primary unopposed.
For District 24:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Lucetta Elmer won the Republican primary unopposed.
For District 25:
Incumbent Ben Bowman won the Democratic primary unopposed.
Bob Niemeyer won the Republican primary unopposed.
For District 26:
Incumbent Courtney Neron won the Democratic primary unopposed.
Jason Fields won the Republican primary unopposed.
For District 27:
Incumbent Ken Helm won the Democratic primary unopposed.
Sandra Nelson won the Republican primary unopposed.
For District 28:
Incumbent Dacia Grayber won the Democratic primary unopposed.
Charles Mengis won the Republican primary unopposed.
For District 29:
Incumbent Susan McLain won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 30:
Incumbent Nathan Sosa won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 31:
Jordan Gutierrez won the Democratic primary unopposed.
Darcey Edwards won the Republican primary with 81.3% against Aaron Hall with 17.8%. 6,575 votes counted.
For District 32:
Logan Laity won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Cyrus Javadi won the Republican primary with 72.0% against Glenn Gaither with 27.5%. 6,089 votes counted.
For District 33:
Shannon Isadore won the Democratic primary with 51.5% against Pete Grabiel with 27.9% and Brian Duty with 20.4%. 11,013 votes counted.
Stan Baumhofer won the Republican primary with 49.9% against Dick Courter with 47.0%. 1,117 votes counted.
For District 34:
Incumbent Lisa Reynolds won the Democratic primary unopposed.
John Verbeek won the Republican primary unopposed.
For District 35:
Incumbent Farrah Chaichi won the Democratic primary with 78.3% against Casey Zimmerman with 21.2%. 4,279 votes counted.
Dan Martin won the Republican primary unopposed.
For District 36:
Incumbent Hai Pham won the Democratic primary unopposed.
Shawn Chummar won the Republican primary unopposed.
For District 37:
Incumbent Jules Walters won the Democratic primary with 89.6% against Brian Maguire with 10.2%. 8,228 votes counted.
Ben Edtl won the Republican primary unopposed.
For District 38:
Incumbent Daniel Nguyen won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 39:
April Dobson won the Democratic primary unopposed.
Aimee Reiner won the Republican primary unopposed.
For District 40:
Incumbent Annessa Hartman won the Democratic primary unopposed.
Michael Newgard won the Republican primary with 60.1% against Sue Leslie with 39.2%. 4,995 votes counted.
For District 41:
Incumbent Mark Gamba won the Democratic primary unopposed.
Elvis Clark won the Republican primary unopposed.
For District 42:
Incumbent Rob Nosse won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 43:
Incumbent Tawna Sanchez won the Democratic primary unopposed.
Tim LeMaster won the Republican primary unopposed.
For District 44:
Incumbent Travis Nelson won the Democratic primary with 91.2% against Christine Nair with 8.6%. 11,153 votes counted.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 45:
Incumbent Thuy Tran won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 46:
Willy Chotzen won the Democratic primary with 72.7% against Mary Lou Hennrich with 27.1%. 10,796 votes counted.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 47:
Incumbent Andrea Valderrama won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 48:
Incumbent Hoa Nguyen won the Democratic primary with 73.7% against Elizabeth Petersen with 25.1%. 4,722 votes counted.
John Masterman won the Republican primary with 69.3% against Andrew Morrison with 29.9%. 3,370 votes counted.
For District 49:
Incumbent Zach Hudson won the Democratic primary unopposed.
Terry Tipsord won the Republican primary unopposed.
For District 50:
Incumbent Ricki Ruiz won the Democratic primary unopposed.
Paul Drechsler won the Republican primary unopposed.
For District 51:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Christine Drazan won the Republican primary with 68.4% against incumbent James Hieb with 31.5%. 8,939 votes counted.
For District 52:
Nick Walden Poublon won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Jeff Helfrich won the Republican primary unopposed.
For District 53:
Incumbent Emerson Levy won the Democratic primary unopposed.
Keri Lopez won the Republican primary unopposed.
For District 54:
Incumbent Jason Kropf won the Democratic primary unopposed.
No candidate qualified for the Republican primary.
For District 55:
James Williamson won the Democratic primary unopposed.
Incumbent E. Werner Reschke won the Republican primary unopposed.
For District 56:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Emily McIntire won the Republican primary unopposed.
For District 57:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Greg Smith won the Republican primary with 75.1% against Raymond Akers with 24.7%. 6,200 votes counted.
For District 58:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Bobby Levy won the Republican primary unopposed.
For District 59:
Brian Samp won the Democratic primary unopposed.
Incumbent Vikki Breese-Iverson won the Republican primary with 88.9% against Joseph Goodwin with 7.6% and Austyn Goody with 3.1%. 10,957 votes counted.
For District 60:
No candidate qualified for the Democratic primary.
Incumbent Mark Owens won the Republican primary unopposed.
The general election for all 60 seats in the Oregon House of Representatives will occur on Tuesday, November 5.